Достапни линкови

logo-print

САД имаат докази за употреба на хемиско оружје во Сирија


Жртва на хемиски напад во Сирија

Жртва на хемиски напад во Сирија

Американскиот претседател Барак Обама изјави денеска дека САД имаат докази дека во Сирија било употребено хемиско оружје, но според него немаат доволно факти за да регираат. Обама повторно напомена дека употребата на хемиско оружје ќе ја промени играта.
Но тој порача и дека кога донесува одлуки за националната сигурност на САД и можноста од покренување на дополнителна акција против употребата на хемиско оружје мора да биде сигурен дека ги има сите факти. Според него, пребрзиот заклучок може да ја загрози соработката на САД со меѓународната заедница.
XS
SM
MD
LG