Достапни линкови

logo-print

Албанскиот министер за надворешни работи во посета на Македонија


На покана од македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски во официјална посета на Република Македонија престојува шефот на албанската дипломатија Алдо Бумчи.

Се очекува двајцата министри да разменат мислења за билатералните односи и можностите за натамошен развој, како и за заедничката соработка во контекст на ЕУ, НАТО и соработката на регионален план.

За време на посетата, министерот Бумчи ќе се сретне и со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, со претседателот на Собранието Трајко Вељановски и со вицепремиерот задолжен за европски прашања Фатмир Бесими
XS
SM
MD
LG