Достапни линкови

logo-print

Пирати киднапирале пет морнари во Нигерија


Пирати киднапирале пет морнари на нафтен брод на брегот на Нигерија во јужниот дел на земјата. Меѓународната поморска организација соопшти дека вооружени пирати провалиле во бродот. Нападот се случил во петокот, но јавноста дури денеска била известена.
Руската амбасада во Нигерија соопшти дека еден од киднапираните е нивен државјанин. Другите биле од Мјанмар и Шриланка. Киднапирањата на работници во нафтениот сектор на Нигерија е во раст, а заложниците најчесто се пуштени на слобода по исплаќањето на откупот.
XS
SM
MD
LG