Достапни линкови

logo-print

Карзаи потврди дека добивал пари од ЦИА


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи денеска потврди дека неговиот кабинет добивал пари од ЦИА. Неговиот коментар доаѓа по текстот во Њујорк Тајмс во кој е наведено дека агенцијата на Карзаи му давала десетици милиони долари во кеш во изминатата деценија.
Според соопштението, сумата не била голема, тука напротив мала и дека парите биле искористени за операции, помагање на повредените и болните, како и за други добри цели. Карзаи порача дека помошта била многу продуктивна.
XS
SM
MD
LG