Достапни линкови

logo-print

10 загинати во престрелка на банди во Мексико


Во судири меѓу вооружени групи во западниот дел на Мексико биле убиени најмалку 10 лица, главно припадници на бунтовници кои тврдат дека државната полиција не ги штити од криминалните групи. Според извештаи на медиумите, вооружени групи со автоматски пушки и гранати ја нападнале групата бунтовници, по што дошло до голема престрелка. Ваквите битки меѓу вооружени групи се чести во тој дел од Мексико, главно заради контрола врз илеалната трговија со дрога.
XS
SM
MD
LG