Достапни линкови

logo-print

Путин ќе се сретне со јапонскиот премиер


Рускиот претседател Владимир Путин денеска ќе се сретне со јапонскиот премиер Шинзо Абе во Москва што е прва средба на лидери на двете земји во изминатава деценија. Се очекува разговорите да бидат фокусирани врз спорот околу четирите мали острови во Пацификот познати како Јужни Курили.
Исто така се очекува да се разговара и за можното учество на Јапонија во изградбата на гасоводот кој ги поврзува гасните полиња во Северен Сибир со гасоводната мрежа во Владивосток која е контролирана од државниот монопол Гаспром.
XS
SM
MD
LG