Достапни линкови

logo-print

Ромпуј го поздрави формирањето на италијанската влада


Претседателот на ЕУ Херман Ван Ромпуј

Претседателот на ЕУ Херман Ван Ромпуј

Претседателот на ЕУ Херман Ван Ромпуј денеска го поздрави формирањето на новата италијанска влада и го повика премиерот Енрико Лета да продолжи со спроведувањето на реформите кои ги започна неговиот претходник Марио Монти. Ромпуј порача дека е сигурен оти Лета ќе даде нов елан со кој ќе се обезбеди политичка стабилност на Италија.
Според него, италијанската влада ќе има поддршка од сите европски институции во спроведувањето на реформите кои ги започна земјата, неопходни за економски раст, за нови вработувања и за јавните финансии.
XS
SM
MD
LG