Достапни линкови

logo-print

Вучиќ за прашањата на референдумот за Косово


Српскиот вицепремиер Александар Вучиќ

Српскиот вицепремиер Александар Вучиќ

Српскиот вицепремиер Александар Вучиќ изјави денеска дека на претставниците на Србите во Северно Косово им рекол дека е подготвен на евентуалниот референдум прашањето да биде во нивна корист и да гласи „Дали сте за бриселскиот договор или не“
. Но тој напомена дека не го прифаќа предлогот прашањето да биде „Дали Косово треба да биде во Србија или не“, како и тоа дека одбил да учествува во кампањата за прифаќање на бриселскиот договор со Приштина доколку референдумот навистина биде распишан.
XS
SM
MD
LG