Достапни линкови

logo-print

Пјонгјанг ќе му суди на американски државјанин


Корејската централна новинска агенција јави дека денеска ќе биде изведен пред суд американскиот државјанин Кенет Бај, кој беше уапсен минатата година под обвинение дека подготвувал уривање на владата во Пјонгјанг.Бај е тур оператор кој пристигнал со тура на 3 Ноември во Расон, специјалната економска зона развиена од Северна Кореја и Русија. Доколку биде потврдено обвинението, Бај може да се соочи со смртна казна.
XS
SM
MD
LG