Достапни линкови

logo-print

Пјонгјанг го отфрли барањето на Сеул за зоната Кесонг


Кесонг

Кесонг

Северна Кореја денеска го отфрли барањето на Јужна Кореја за преговори за заедничката индустриска зона Кесонг која не работи повеќе од еден месец. Сеул претходно го предупреди Пјонгјанг на сериозни последици во врска со затворањето на зоната, симбол на меѓукорејската соработка која се наоѓа на севернокорејска територија. Северна Кореја во почетокот на месецов се закани со нуклеарна војна против Јужна Кореја и Соединетите држави.
XS
SM
MD
LG