Достапни линкови

logo-print

Одбележување 27 години од Чернобил


Украина одбележува 27 години од нуклеарната катастрофа во нуклеарната централа Чернобил. Меморијалните свечености ќе се одржат во Киев и во други градови низ земјата. Експлозијата на четвртиот реактор во Чернобил во 1986 година ослободи повеќе нуклеарни честички во атмосферата од нуклеатната бомба во Хирошима во 1945 година. Се уште не се знае колку луѓе починале од озраченост.
XS
SM
MD
LG