Достапни линкови

logo-print

Во најбрз рок курдските бунтовници ќе се повлечат од Турција


Прослава на курдската нова година во Турција

Прослава на курдската нова година во Турција

Лидерот на военото крило на Работничката партија на Курдистан Мурат Карајалан објави денеска дека курдските бунтовници ќе почнат да се повлекуваат од Турција во северен Ирак за мирно решавање на курдскиот конфликт. Според него, по преземените подготовки, повлекувањето ќе почне на 5 мај и ќе заврши во најкус рок. Карајалан ја дал изјавата на прес конференција организирана на планината Кандил во северен Ирак.
XS
SM
MD
LG