Достапни линкови

logo-print

Казнета невладината Голос која ги набљудува изборите во Русија


Протести пред седиштето на Голос

Протести пред седиштето на Голос

Московскиот суд и изрече парична казна на проминентната организација Голос која врши независен мониторинг на изборите во земјата поради непочитување на новиот закон за невладини организации. Судот донесе одлука Голос да плати казна од 10 илјади долари, бидејќи организацијата не сакала да се регистрира како странски агент.
Според законот донесен во ноември во минатата година сите невладини кои се финансирани од странство и кои се вклучени во политички активности треба да се регистрираат како странски агенти.
XS
SM
MD
LG