Достапни линкови

logo-print

Командантот на шпанските вооружени сили Санчез во посета на АРМ


Горанчо Котески

Горанчо Котески

Во дводневна посета на Република Македонија и АРМ од денеска ќе престојува делегација на вооружените сили на Кралството Шпанија, предводена од началникот на Генералштабот генерал адмирал Фернандо Гарсија Санчез.
Делегацијата во ГШ на АРМ ќе има средба со началникот на ГШ на АРМ генерал-мајор Горанчо Котески и со државниот секретар во Министерството за одбрана, Сашо Стефаноски.
Ова е прва официјална посета на АРМ од страна на еден Началник на ГШ на ВС на Кралството Шпанија, на која покрај унапредувањето на билатералната воена соработка, ќе се разговара и за искуствата на АРМ од учеството во мисиите предводени од НАТО и ЕУ и за трансформацијата на АРМ.
XS
SM
MD
LG