Достапни линкови

logo-print

Сеул предлага разговори со Пјонгjанг за заедничката индустриска зона


Сеул предложи формални разговори со Северна Кореја за рестартирање на работата во нивната зедничка индустриска зона Каесонг, но предупреди на акција ако предлогот биде одбиен.
До предлогот на Јужна Кореја доѓа во момент на зголемени тензии меѓу двете земји и интензивирање на меѓународните санкции врз Северна Кореја поради противењето да престане со тестирањето на нуклеарната прогарма. Индустриската зона се наоѓа во близина на границата меѓу двете земји.
XS
SM
MD
LG