Достапни линкови

logo-print

Косово утре ќе го претстави планот за договорот со Србија


Косовскиот премиер Хашим Тачи

Косовскиот премиер Хашим Тачи

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави денеска дека делегација на чело со вицепремиерот Хајредин Кучи утре во Брисел во кабинетот на Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон ќе го претстави планот за имплементација на договорот со Србија постигнат на 19 април.
Според него, тоа е конкретен план со законски акти и временски рокови. Тој најави дека очекуваат од 26 април да се усогласи планот онака како што е предвидено во договорот за веднаш да почнат со негова примена.
XS
SM
MD
LG