Достапни линкови

logo-print

Расте бројката на жртви во земјотресот во Авганистан


Повредените во земјотресот во болница во Џалалабад

Повредените во земјотресот во болница во Џалалабад

Авганистанските локални власти од покраината Нангахар соопштија дека најмалку 12 лица загинале, а повеќе од сто биле повредени во земјотресот која ја погоди земјата. Илјадници домови биле срушени во покраината Кунар. Силни потреси биле почуствувани и во Кабул и Исламабад.
Американскиот геолошки институт соопшти дека земјотресот бил со сила од 5,7 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот на земјотресот бил на околу 25 километри одалеченост од Џалалабад во близина на границата со Пакистан.
XS
SM
MD
LG