Достапни линкови

logo-print

Ерменија се сеќава на жртвите од Првата Светска Војна


Ерменскиот претседател Серж Саркисјан на церемонијата

Ерменскиот претседател Серж Саркисјан на церемонијата

Илјадници луѓе се собраа во Ереван во спомен на еден ипол милион Ерменци кои загинаа за време на Првата Светска Војна, под Отоманската империја. Ерменскиот претседател Серж Саркисјан и лидерот на црквата Гарегин Втори присуствуваа на церемонијата. Саркисјан изјави дека денеска им се поклонуваат на невините жртви. Според ерменските власти тргедијата е прв пример на геноцид во модерната историја.
XS
SM
MD
LG