Достапни линкови

logo-print

Прв пад на профитот на Ејпл во изминатава декада


Технолошкиот гигант „Ејпл“ соопшти дека во првиот квартал од годинава забележал пад на профитот што е за прв пат во изминативе десет години. Нето добивката од продажбата на ајфон, ајпед, ајпод и Мекинтонш компјутери изнесувала 9 ипол милијарди долари. Во истиот период лани „Ејпл“ забележал добивка од 11 ипол милијaрди долари. Аналитачрите велат дека тоа било поради се поголемата конкурентност на другите производители на смартфони.
XS
SM
MD
LG