Достапни линкови

logo-print

Почна судењето против рускиот активист Навални


Алексеј Навални

Алексеј Навални

Денеска во судот во рускиот град Киров почна судењето против антикорупцискиот активист и критичар на Кремљ Алексеј Навални. Тој е обвинет за кражба на дрвена граѓа во вредност од 510 илјади долари додека работел за гувернерот на Киров во 2009 година. Доколку биде осуден тој би можело да добие казна задвор од 10 години. Поддржувачите на Навални велат дека процесот бил политички мотивиран и нареден од рускиот претседател Владимир Путин.
XS
SM
MD
LG