Достапни линкови

logo-print

Нема обвинение за праќањето писма со отров


Обвинителите во САД се откажаа од обвиненијата против човек од Мисисипи, кој беше обвинет дека испратил писма контаминирани со отровот рицин до американски официјални лица, меѓу кои и претседателот Барак Обама. Соопштението е објавено неколку часа откако осомничениот Пол Кевин Кертис беше ослободен од затворот во Мисисипи.
Во судскиот налог кој повикува на отфрлање на обвиненијата, обвинителите велат дека истрагата открила нови информации. Кертис изјавил дека го почитува претседателот Обама и оти никогаш не би сторил ништо што претставува закана. По откажувањето на обвиненијата, тој кратко рекол „ја сакам мојата земја“.
XS
SM
MD
LG