Достапни линкови

Ќе се одбележува 50 годишнината од земјотресот во Скопје


Скопскиот градоначалник Коце Трајановски

Скопскиот градоначалник Коце Трајановски

Неколкумесечни активности под мотото „Скопје се сеќава“ ќе бидат организирани по повод одбележувањето на 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес што го зафати главниот град. Организатори на настаните ќе бидат Град Скопје, Универзална сала и други институции.
Скопскиот градоначалник Коце Трајановски изјави дека целта е да им се одаде почит и признание на сите кои помогнале во надминување на несреќата и во знак на сеќавање на сите судбини, материјалните добра и ликот што го загуби градот.Скопје беше погоден од земјотрес на 26 јули 1963 година.
Земјотресот беше со јачина од 9 степени по Меркалиева скала или 6 според Рихтеровата со епицентар на плоштадот Македонија.
XS
SM
MD
LG