Достапни линкови

logo-print

Сунитски министер понуди оствака по судирите во Киркук


Медицинските тимови им помагаат на повредените по судирите во Киркук

Медицинските тимови им помагаат на повредените по судирите во Киркук

Суитскиот министер за дукација Мухамед Тамин ја понуди својата оставка од функцијата по судирите меѓу ирачките безбедносни сили и суниските демонстранти во камп во Хавиџа во близина на Киркук. Најмалку 23 лица загинаа во немирите, а повеќето од нив биле демонстранти.
И двете страни се обвинуваат за тоа кој прв почнал. Сунитите во Ирак со месеци бараат оставка на доминантно шиитската влада на Нури ал Малиќи, обвинувајки ја за репресија врз сунитите.
XS
SM
MD
LG