Достапни линкови

logo-print

Јапонија со закана до Кина за спорните острови


Јапонскиот премиер Шинзо Абе изјави денеска дека земјата ќе биде принудена да одговори со сила доколку Кина навлезе во територијата на спорните острови. Осум кинески бродови запловија во близина на островите на Источнокинеското море за кои двете земји тврдат дека се во нивна сопственост. Предупредувањето од Абе е најексплицитното откако тој дојде на функцијата во декември.
Флотила од 10 јапонски рибарски бродови која пренесува активисти исто така се наоѓа во регионот, како и крајбрежната стража на земјата.
XS
SM
MD
LG