Достапни линкови

logo-print

Руските власти обвинети за насилството на опозициски протест


Апсењата на опозициските протести во Москва во мај во минатата година

Апсењата на опозициските протести во Москва во мај во минатата година

Руските власти и полицијата биле виновни за насилството на опозициските протести на плоштадот Болотнаја во Москва во минатата година, соопшти независната комисија која го истражуваше инцидентот. Според нив, полицијата употребила прекумерна сила против демонстрантите што резултирало со бројни повреди.
Повеќе од 20 демонстранти беа обвинети за учество во масовното безредие. Комисијата планира извештајот да го испрати во ОБСЕ, ОН и ЕП.
XS
SM
MD
LG