Достапни линкови

logo-print

Русија ќе постави ракетен систем во Белорусија


Русија планира да распореди четири напредни антиракетни батерии во Белорусија во наредната година. Рускиот министер за одбрана Сергеј Шоигу ја објави веста за време на средбата со белорускиот претседател Александар Лукашенко во Минск. Тој изјави дека двете земји работат на плановите да изградат руска воена воздушна база во Белорусија. Шоигу изрази надеж дека првите авиони би можеле да бидат распоредени во базата во 2015 година.
XS
SM
MD
LG