Достапни линкови

logo-print

Израел го обвини Асад за употреба на хемиско оружје


Жртва на хемиски напад во сирискиот град Алепо

Жртва на хемиски напад во сирискиот град Алепо

Израелскиот генерал Итаи Брун ги обвини силите на сирискиот претседател Башар ал Асад за употреба на хемиско оружје за време на двегодишната цивилна војна во земјата. Според него, Израел верува дека Сирија неколку пати во изминатите месеци употребила хемиско оружје.
Говорејќи на воена конференција тој покажа фотографии од жртвите на хемиските напади, кои ги навеле аналитичарите дека бил употребен гасот сарин. Не е јасно кога биле направени фотографиите и како Израел дошол до нив.
XS
SM
MD
LG