Достапни линкови

Франција - се очекува легализација на хомосексуалните бракови


Париз

Париз

Францускиот Парламент денска ќе гласа закон со кој се дозволува легализација на хомосексуалните бракови. Пратениците го одобриja првото читање на предложениот закон во февруари и сличен резултат се очекува и денеска. Со овој закон им се овозможува на хомосексуалците и лезбејките право да посвојуваат деца, што предизвика поделби во Франција каде имаше собири за подршка и протести за и против. Ако законот биде донесен, Франција ќе стане 14 та земја во која истополовите бракови се легализирани. Законот е подржан и од претседателот Франсоа Холанд кој ќе треба да го потпише.
XS
SM
MD
LG