Достапни линкови

logo-print

Попоски во Брисел на состанок на НАТО за ИСАФ


Министерот за надворешни работи Никола Попоски

Министерот за надворешни работи Никола Попоски

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска во Брисел ќе присуствува на состанок на Северно-атлантскиот совет на НАТО со земјите-контрибутори во ИСАФ-мисијата во Авганистан.
На состанокот ќе се расправа за прогресот на ИСАФ, како и правните основи за учество во новата мисија по 2014 година.
Министерот Попоски ќе има билатерални средби со министерот за надворешни работи на Нов Зеланд, Мареј МекКали и со британскиот министер за Европа, Дејвид Лидингтон. Со кои ќе разговара за перспективите за евро-атлантската интеграција на Република Македонија.
XS
SM
MD
LG