Достапни линкови

logo-print

Израелските авиопревозници го прекинаа штрајкот


Израелските авиопревозници го прекинаа штрајкот поради кој илјадници патници не можеа да полетаат или останаа заглавени во транзит, соопшти министерството за финансии на оваа еврејска држава. Министертсвото наведе дека израелската влада ќе ја земе предвид загриженоста на авиопревозниците поради трошоците за безбедност во рамки на договорот за „отворено небо“ со Европската Унија. Авиопревозниците на тоа одговорија со прекин на штрајкот, а синдикатот соопшти дека ќе се откаже од намерата да ги запре сите полетувања на меѓународниот аеродром Бен-Гурион. Штрајкот започна завчера во знак на протест поради потпишување на договорот кој треба да почне да се применува од април 2014 година.
XS
SM
MD
LG