Достапни линкови

logo-print

ЕУ го олесни ембаргото за нафта од Сирија


Министрите за надворешни работи на ЕУ постигнаа договор за олеснување на ембаргото за нафта од Сирија со цел да им помогнат на бунтовниците кои се борат против режимот на претседателот Башар ал Асад. Одлуката беше донесена на денешната срeдба во Луксембург.
Според договорот, европските увозници ќе можат да купуваат нафта од Сирија, по консултацијата со опозициската национална коалиција. Санкциите беа воведени во 2011 година поради насилството на протестите против Асад.
XS
SM
MD
LG