Достапни линкови

logo-print

Талибанците заробиле 11 странци во Авганистан


Талибанците соопштија дека ги заробиле сите лица кои се возеле во хеликоптерот кој принудно слета поради лошото време на неколку километри од границата со Пакистан. Турските и руските власти соопштија дека во хеликоптерот имало осум турски инжињери и најмалку еден руски пилот.
Но, според талибанците, хеликоптерот бил во сопственост на НАТО и во него се превезувале 11 американски припадници на безбедносните сили.
XS
SM
MD
LG