Достапни линкови

logo-print

Лустрирани тројца поранешни носители на јавни функции


Комисијата за верификација на фактите на денешната седница прогласи две лица за соработници и наредбодатели и едно лице за соработник на поранешните тајни служби. Сите тројца се поранешни носители на јавни функции.
Портпаролот на Комисијата Предраг Димитрoвски изјави денеска дека едното лице било републички делегат во Собранието, а второто лице работело во МВР и било декан и на Факултетот за безбедност. Според него, лицето што е само соработник бил републички делегат во општествено-политичкиот собор, а извесен период и потпретседател на кичевското собрание.
XS
SM
MD
LG