Достапни линкови

logo-print

Протест на Србите од Северно Косово


Србите од северниот дел на Косово денеска протестираа во Косовска Митровица од каде порачаа дека не го признаваат постигнатиот договор во Брисел за нормализирање на односите меѓу Белград и Приштина. На протестот, кој се одржа под мотото„Северно Косово и Метохија останува во Србија“ учесниците побараа српските граѓани да се изјаснат на референдум за предложениот договор. Тие оценија и дека „е време за основање Собрание на Автономната покраина Косово и Метохија“.
XS
SM
MD
LG