Достапни линкови

logo-print

ЕУ делумно ќе го укине ембаргото за нафта на Сирија


Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле

Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле

ЕУ се очекува делумно да го укине ембаргото за нафта на Сирија со цел да им обезбеди дополнителна помош на бунтовниците кои се борат против режимот на претседателот Башар ал Асад.Министрите за надворешни работи на ЕУ ќе разговараат за предлогот на денешната средба во Луксембург.
Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле изјави дека целта на предлогот е да се зајакне економската помош на опозицијата во Сирија.
XS
SM
MD
LG