Достапни линкови

logo-print

Вујановиќ победник на претседателските избори во Црна Гора


Филип Вујановиќ

Филип Вујановиќ

Државната изборна комисија на Црна Гора соопшти денеска дека Филип Вујановиќ победил на претседателските избори со освоени 51,21 отсто од гласовите. Според конечните резултати неговиот противкандидат Миодраг Лекиќ освоил 48,79 отсто. Одзивот на гласачите на претседателските избори на 7 април изнесувал 63,9 отсто. Изборниот штаб на Лекиќ соопшти претходно дека не ги признава резултатите од изборите. Ова е трет мандат на 58-годишниот Вујановиќ.
XS
SM
MD
LG