Достапни линкови

logo-print

ЕК препорача почеток на преговорите со Србија


 Штефан Филе

Штефан Филе

Европската комисија денеска препорачала земјите членки на Европската унија да отворат преговори за членство на Србија во Унијата. Во извештајот се оценува дека Србија направила значајни чекори кон одржливо подобрување на односите со Косово во согласност со заклучоците на Европскиот совет од декември лани. Претходно ова, на социјалната мрежа Твитер го напишал еврокомесарот за проширување Штефан Филе. Филе кој учествува на денешниот министерски состанок во Луксембург навел и дека Европската комисија препорачала почеток на преговорите за Спогодба за стабилизација и асоцијација со Косово.
XS
SM
MD
LG