Достапни линкови

logo-print

Тачи ги повика Србите од Косово да не се плашат од договорот


Косовскиот премиер Хашим Тачи

Косовскиот премиер Хашим Тачи

Косовскиот премиер Хашим Тачи ги повика Србите во северниот дел на земјата да не се плашат од косовските институции. Тој по враќањето од Брисел ги повика да го прифатат договорот меѓу Приштина и Белград, бидејќи тој пред се, ги штити нивните интереси.
Тачи, обраќајќи се кон Србите во северно Косово, изјави дека се „создадени услови за нов живот и нова ера“ и дека парафираната спогодба е во интерес на Косово и на Србија.
XS
SM
MD
LG