Достапни линкови

logo-print

Штрајк на израелските авиокомпании


Работниците во три израелски авиокомпании штрајкуваат против договорот со ЕУ, кој според нив, ќе ја зголеми конкуренцијата. Според договорот европските превозници ќе можат да летаат директно до Израел секаде од светот и да ја користат земјата како централа.
Договорот кој денеска треба да биде ратификуван од премиерот Бенјамин Нетанјаху исто така ќе им дозволи на израелските авиокомпании да имаат директни летови со сите аеродроми во ЕУ. Вработените протестираат бидејќи поради повисоките безбедносни трошоци нема да може да се натпреваруваат со европските.
XS
SM
MD
LG