Достапни линкови

logo-print

Светска банка против екстремната сиромаштија


Светската банка соопшти дека има за цел да ја елиминира екстремната сиромаштија во светот во наредните 17 години. Банката го усвои предлогот со кој ќе им се помага на оние лица кои живеат си помалку од 1,25 долари на ден. Според банката, во светот има околу 1,2 милијарда луѓе кои се екстремно сиромашни.
XS
SM
MD
LG