Достапни линкови

logo-print

Наполитано реизбран за претседател на Италија


Италијанскиот претседател Џорџио Наполитано

Италијанскиот претседател Џорџио Наполитано

Италијанскиот претседател Џорџио Наполитано е реизбран на функцијата, која ќе ја извршува наредните седум години. Мнозинството на Парламентот гласаше за 87 годишниот Наполитано. Партиските лидери му извршија притисок за повторно да се канидира за да ја реши политичката криза во земјата откако по пет круга на гласање не успее да најдат негов наследник.
XS
SM
MD
LG