Достапни линкови

logo-print

Србите на северот на Косово бараат референдум


Одборниците на собранијата на општините од северот на Косово денеска изјавија дека нема да ги прифатат косовските иснтитуции и најавија собирање потписи за реферндум со прашање: „Косово или прифаќање услови за добивање датум за преговори со Европската унија“. Тие оценуваат дека никој нема право да потпишува спогодба за воспоставување институции на, како што наведуваат, непризната држава на дел од територијата на Србија. Во Брисел денеска се одржува нова рунда преговори меѓу Белград и Приштина.
XS
SM
MD
LG