Достапни линкови

logo-print

Силен земјотрес на Папуа Нова Гвинеја


Земјотрес со сила од 6,8 степени според Рихтеровата скала изутрината го погоди северниот брег на Папуа Нова Гвинеја. Засега нема податоци за поголеми штети или за повредени, а не била издадена ни тревога за цунами. Епицентарот на потресот кој не бил многу длабок под површината на земјата се наоѓал на 20 километри од градчето Аитапе.
XS
SM
MD
LG