Достапни линкови

logo-print

ФБИ ги истражува трагите за нападот во Бостон


Експлозија на бостонскиот маратон

Експлозија на бостонскиот маратон

ФБИ соопшти дека ги следи бројните траги за бомбашкиот напад во кој загинаа три лица, а беа повредени повеќе од 50 на маратонот во Бостон. На брифингот со новинарите од организацијата наведоа дека се води истрага на неколку локации низ градот и дека не се лоцирани дополнителни закани. Истражителите прегледуваат аматерски видеа и фотографии кои можат да им дадат некаква трага за тоа кој го организирал нападот.
Гувернерот на Масачусетс Девал Патрик изјави дека неексплодирани бомби не биле пронајдени на местото. Секретарот за одбрана Чак Хејгл го нарече нападот суров акт на терор.
XS
SM
MD
LG