Достапни линкови

logo-print

Обама очекува нови провокации од Северна Кореја


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека очекува Северна Кореја во наредните недели да повлече уште провокативни потези. Говорејќи во интервју за телевизијата Ен Би Си тој рече дека неговата администрација не верува дека Пјонгјанг има капацитет да постави нуклеарна боева глава на балистички проектил.
Според Обама заклучокот е донесен врз основа на моменталните проценки на разузнавачките служби. Но, тој порача дека САД се подготвени на секоја ситуација.
XS
SM
MD
LG