Достапни линкови

logo-print

Најмалку 40 загинати во земјотресот во Иран


Епицентарот на земјотресот во Иран

Епицентарот на земјотресот во Иран

Иранската национална телевизија јави дека најмалку 40 лица загинале во силниот земјотрес, кој ја погоди земјата. Според нив, била прекината струјата и комуникацијата во покраините Систан и Балоучистан, каде е епицентарот на земјотресот. Властите стравуваат дека ќе има над стотици загинати. Руската компанија која ја изгради нуклеарната централа Бушер соопшти дека објектот не бил оштетен од земјотресот.
Американската геолошка истражувачка организација соопшти дека земјотресот бил со јачина од 7, 8 степени според Рихтеровата скала и се случил во близина на границата со Пакистан. Потреси биле почуствувани во Њу Делхи, како и низ Персискиот залив и јужна Азија.
XS
SM
MD
LG