Достапни линкови

logo-print

Мадуро официјално прогласен за победник на изборите


Николас Мадуро

Николас Мадуро

Властите на Венецуела соопштија дека наследникот на Уго Чавез, Николас Мадуро и официјално ќе биде прогласен за победник на претседателските избори и покрај барањето на опозицијата за пребројување на гласовите. Мадуро со освоени повеќе од 300 илјади гласови го победи опозицискиот кандидат Енрике Каприлес. Националните медиуми ги повикаа жителите да присуствуваат на церемонијата и митингот кои вечерва ќе се одржат во главниот град Каракас. Каприлес одби да го прифати изборниот резултат, поради како што изјави, нерегуларностите при гласањето.
XS
SM
MD
LG