Достапни линкови

logo-print

Управниот суд уважи 16 тужби за Центар


Втор круг гласање на Локални избори 2013.

Втор круг гласање на Локални избори 2013.

Управниот суд до попладнево уважи 16 од вкупно 34 тужби на ВМРО-ДПМНЕ за решенијата на Државната изборна комисија за гласањето во вториот круг во општина Центар. Извесно е дека во оваа општина ќе биде повторен вториот круг од гласањето. Судот уважи и три од осум тужби за Струга. Рокот до кога треба да постапуваат по останатите е 19 часот кога и ќе се знае дали ќе има прегласување и во општина Струга. До утре Управниот суд треба да се изјасни и за 60-те тужби на СДСМ за одлуките на ДИК за изборниот процес во вториот круг од локалните избори. Судот денеска одби четири тужби од ДУИ за Студеничани и 30 тужби на ВМРО-ДПМНЕ за Куманово.
XS
SM
MD
LG