Достапни линкови

logo-print

Мубарак задржан во притвор под обвинение за корупција


Хосни Мубарак

Хосни Мубарак

Египетскиот суд нареди да биде ослободен соборениот претседател Хосни Мубарак до повторното судење за неговото учество во смртта на демонстрантите во 2011 година. Но судот донесе одлука тој да остане во притвор, поради истрагата за корупција.
Египетската национална телевизија јави дека судот наредил Мубарак да биде ослободен, откако поминал максималниот рок за притвор од две години. Мубарак беше на власт три децении.
XS
SM
MD
LG