Достапни линкови

logo-print

Дубаи нареди екстрадација на таџикистански опозиционер


Протести против апсењето на Умрали Куватов

Протести против апсењето на Умрали Куватов

Судот во Дубаи нареди да биде екстрадиран таџикистанскиот опозиционер Умрали Куватов, кој е обвинет за измама на 1,2 милиони долари. Неговите роднини соопштија дека тој ќе поднесе тужба до повисок суд во Обединетите Арпаски Емирати. Куватов беше упасен по наредба Таџикистан во декември. Тој е бизнисмен кој имаше блиски врски со семејството на претседателот Емомали Рамон.
Во минатата година Куватов си замина од Душанабе и формираше нова политичка партија спротивна на онаа на Рамон.
XS
SM
MD
LG